Wybór mądrej książki dla dziecka to jednocześnie przyjemne i bardzo zobowiązujące zadanie. W pewnym sensie książka to zabawka, element rozrywki, ale ze względu na przekazywaną treść (o ile dziecko jest w stanie samodzielnie ją poznać) dobrze, aby była zgodna z wartościami, jakie rodzice chcą przekazać dziecku.

Jeśli szukamy książeczek dla najmłodszych dzieci, zwracamy uwagę na ciekawe ilustracje, wygodne wymiary czy elementy interaktywne. Takie książki mają wzbudzać ciekawość dziecka swoim wyglądem i atrakcyjnością. Stanowią często bardzo przydatną pomoc w nauce pierwszych słów, polegającą najpierw na wskazywaniu znanych przedmiotów i pierwszych próbach nazywania ich.

Im starsze dziecko, tym więcej możliwości, aby w kręgu jego zainteresowań pojawiły się mądre książki. Łatwiej też dobierać je do pasji dziecka, jego umiejętności czytelniczych czy upodobań literackich. Wtedy rolą rodziców jest coraz bardziej towarzyszenie małemu czytelnikowi, zachęcanie do rozmów na temat wydarzeń i bohaterów, a także nauka wybierania tych naprawdę wartościowych pozycji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *